Competition Results for 23/01/2016

Regatta D Division ... Race 1
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Nick Drapes NicNac Nacra 5.8 1450 72 1:02:51 1:27:18 1 1
Andrew McLachlan Toast Mosquito + kite 1816 78.5 1:12:01 1:31:44 2 2
Warren Guinea nacra.com.au Nacra 5.8 58 72 1:07:04 1:33:09 3 3
Cliff Heath Black Cockatoo Nacra 5.8 1668 72 1:08:08 1:34:38 4 4
Bruce Woodward Mighty E? A Class AUS971 67.5 1:08:52 1:42:01 5 5
Matt Homan Clinical A Class AUS41 Black 66.5 1:09:22 1:44:19 6 6
Leon McNeil 5 ft Short A Class AUS984 67.5 1:11:42 1:46:13 7 7
John Woods Philip J Nacra 16 sq 219 80 1:27:08 1:48:55 8 8
Lou Zylstra XTC A Class 993 67.5 1:14:02 1:49:41 9 9
David Stephens Frogs Hollow Hobie 16 110610 82 1:30:50 1:50:46 10 10
James Fraser Hypersonic Nacra 5.8 1637 72 1:20:39 1:52:01 11 11
Bradley Kroning Antivenom Nacra 5.8 1671 72 1:20:51 1:52:18 12 12
Lucas McDonald ONE Sails A Class AUS41 RED 67.5 1:16:02 1:52:39 13 13
Bill Stephens Full Tilt Boogie Tornado AUS 290 73 1:23:00 1:53:42 14 14
Craig Fraser Trim Right Nacra 18sq 251 73.5 1:24:53 1:55:29 15 15
Alex Duff Chill Factor A Class AUS 912 67.5 1:21:01 2:00:01 16 16
Rob Wibaux Heat Seeker Nacra 5.8 1453 72 1:28:07 2:02:23 17 17
Craig Aspinall Dream come true Nacra 5.8 1660 72 1:29:01 2:03:38 18 18
Brent Muller Maricat 5.0 Maricat 5.0 012 81 1:40:20 2:03:52 19 19
Mark Oakden Lightning Nacra 5.0 2210 81 1:47:20 2:12:31 20 20
Craig Wilson Toucan Nacra 16 sq 4 80 1:47:47 2:14:44 21 21
David Madden Zancudo Mosquito + kite 1724 78.5 1:50:09 2:20:19 22 22
Ray Cox No Sense Hobie 16 113596 82 DNF 0:00:00 27 27
Kegan Dull Lusea Lorna Taipan 4.9 (Kite) 097 72.5 DNS 0:00:00 27 27
Colin Woodbry Shore Thing Nacra 16 sq 310 80 DNS 0:00:00 27 27
Bruce Tardrew Hobie 16 111592 82 DNS 0:00:00 27 27

Regatta C Division ... Race 1
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Joel Cox Chief Arrow 1672 90 1:06:02 1:13:22 1 1
Jim Cox IQ Arrow 1639 90 1:07:30 1:15:00 2 2
Barry Morgan AROHA Arrow 1663 90 1:07:53 1:15:26 3 3
Steve Nelson Not That way Nacra 4.5 539 87 1:07:09 1:17:11 4 4
David English Smooth Operata Arrow 1717 90 1:11:22 1:19:18 5 5
Keith Cox Madness Arrow 1712 90 1:13:59 1:22:12 6 6
Nick Hillier White Shadow Nacra 430 Rocket 550 86 1:14:52 1:27:03 7 7
Calub / Alex McDonald Vudu F12 AUS11 108 1:36:41 1:29:31 8 8
Jim Gilmour Ragged Glory Nacra 4.5 463 87 1:25:10 1:37:54 9 9
Phil Ross 12 Bar Blues Nacra 14 sq 12 85 1:24:50 1:39:48 10 10
Lucille Miller Blue Max Paper Tiger 1597 93.5 1:42:02 1:49:08 11 11

Regatta B Division ... Race 1
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
David Milway Leopard Rock Enterprise 22380 118 1:02:00 0:52:33 1 1
Craig Gray Grey Ghost Laser / Rooster 444 110.7 1:03:25 0:57:17 2 2
Alex Gray Iron Paw Laser Radial No # 116 1:16:32 1:05:59 3 3
Tim Hunt Spent Penny 14' skiff 1 90 1:12:26 1:20:29 4 4

Regatta T Division ... Race 1
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Brian Flaherty Ok Alice Classic Mono SN2768 140 DNS 0:00:00 3 3
J.Boetje Squeeze TT18 55 120 DNS 0:00:00 3 3

Regatta A Division ... Race 1
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Charlie Gray Grey Ocean Too Sabot 7016 160.5 0:53:24 0:33:16 1 1
Maxwell Yoshida Predator Sabot 7106 160.5 0:53:28 0:33:19 2 2
Oliver Davey Yellow Submarine O'pen BIC 6477 153.3 0:51:49 0:33:48 3 3
Ethan Hunt Club #5 O'pen BIC 5884 153.3 DNS 0:00:00 5 5