Competition Results for 23/01/2016

Regatta D Division ... Race 2
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Warren Guinea nacra.com.au Nacra 5.8 58 72 1:10:35 1:38:02 1 4
Bruce Woodward Mighty E? A Class AUS971 67.5 1:08:04 1:40:50 2 7
Nick Drapes NicNac Nacra 5.8 1450 72 1:12:42 1:40:58 3 4
Andrew McLachlan Toast Mosquito + kite 1816 78.5 1:21:08 1:43:21 4 6
Alex Duff Chill Factor A Class AUS 912 67.5 1:13:10 1:48:24 5 21
Leon McNeil 5 ft Short A Class AUS984 67.5 1:13:18 1:48:36 6 13
Lou Zylstra XTC A Class 993 67.5 1:13:25 1:48:46 7 16
Cliff Heath Black Cockatoo Nacra 5.8 1668 72 1:18:37 1:49:11 8 12
Brent Muller Maricat 5.0 Maricat 5.0 012 81 1:29:56 1:51:02 9 28
Colin Woodbry Shore Thing Nacra 16 sq 310 80 1:29:01 1:51:16 10 37
Bradley Kroning Antivenom Nacra 5.8 1671 72 1:20:10 1:51:21 11 23
Craig Aspinall Dream come true Nacra 5.8 1660 72 1:20:31 1:51:50 12 30
Craig Fraser Trim Right Nacra 18sq 251 73.5 1:23:34 1:53:42 13 28
John Woods Philip J Nacra 16 sq 219 80 1:31:00 1:53:45 14 22
Matt Homan Clinical A Class AUS41 Black 66.5 1:15:44 1:53:53 15 21
Bruce Tardrew Hobie 16 111592 82 1:33:46 1:54:21 16 43
David Stephens Frogs Hollow Hobie 16 110610 82 1:35:09 1:56:02 17 27
David Madden Zancudo Mosquito + kite 1724 78.5 1:31:46 1:56:54 18 40
Ray Cox No Sense Hobie 16 113596 82 1:36:14 1:57:21 19 46
Mark Oakden Lightning Nacra 5.0 2210 81 1:35:07 1:57:26 20 40
James Fraser Hypersonic Nacra 5.8 1637 72 1:26:18 1:59:52 21 32
Bill Stephens Full Tilt Boogie Tornado AUS 290 73 1:27:52 2:00:22 22 36
Craig Wilson Toucan Nacra 16 sq 4 80 1:37:14 2:01:32 23 44
Lucas McDonald ONE Sails A Class AUS41 RED 67.5 1:26:57 2:08:49 24 37
Rob Wibaux Heat Seeker Nacra 5.8 1453 72 1:35:43 2:12:56 25 42
Kegan Dull Lusea Lorna Taipan 4.9 (Kite) 097 72.5 DNS 0:00:00 27 54

Regatta C Division ... Race 2
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Steve Nelson Not That way Nacra 4.5 539 87 1:09:50 1:20:16 1 5
Jim Cox IQ Arrow 1639 90 1:15:23 1:23:46 2 4
Nick Hillier White Shadow Nacra 430 Rocket 550 86 1:12:34 1:24:23 3 10
Keith Cox Madness Arrow 1712 90 1:17:03 1:25:37 4 10
Joel Cox Chief Arrow 1672 90 1:17:23 1:25:59 5 6
David English Smooth Operata Arrow 1717 90 1:17:36 1:26:13 6 11
Calub / Alex McDonald Vudu F12 AUS11 108 1:35:38 1:28:33 7 15
Barry Morgan AROHA Arrow 1663 90 1:20:18 1:29:13 8 11
Lucille Miller Blue Max Paper Tiger 1597 93.5 1:31:58 1:38:22 9 20
Phil Ross 12 Bar Blues Nacra 14 sq 12 85 1:24:35 1:39:31 10 20
Jim Gilmour Ragged Glory Nacra 4.5 463 87 1:29:07 1:42:26 11 20

Regatta B Division ... Race 2
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
David Milway Leopard Rock Enterprise 22380 118 1:06:45 0:56:34 1 2
Craig Gray Grey Ghost Laser / Rooster 444 110.7 1:04:28 0:58:14 2 4
Alex Gray Iron Paw Laser Radial No # 116 1:17:53 1:07:08 3 6
Tim Hunt Spent Penny 14' skiff 1 90 1:20:20 1:29:16 4 8

Regatta T Division ... Race 2
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
J.Boetje Squeeze TT18 55 120 1:16:45 1:03:58 1 4
Brian Flaherty Ok Alice Classic Mono SN2768 140 DNF 0:00:00 3 6

Regatta A Division ... Race 2
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Maxwell Yoshida Predator Sabot 7106 160.5 0:38:56 0:24:15 1 3
Oliver Davey Yellow Submarine O'pen BIC 6477 153.3 0:38:41 0:25:14 2 5
Charlie Gray Grey Ocean Too Sabot 7016 160.5 0:41:35 0:25:55 3 4
Ethan Hunt Club #5 O'pen BIC 5884 153.3 DNS 0:00:00 5 10