Competition Results for 23/01/2016

Regatta D Division ... Race 3
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Warren Guinea nacra.com.au Nacra 5.8 58 72 1:00:58 1:24:41 1 5
Nick Drapes NicNac Nacra 5.8 1450 72 1:04:33 1:29:39 2 6
Andrew McLachlan Toast Mosquito + kite 1816 78.5 1:11:35 1:31:11 3 9
Brent Muller Maricat 5.0 Maricat 5.0 012 81 1:15:04 1:32:40 4 32
Craig Fraser Trim Right Nacra 18sq 251 73.5 1:08:17 1:32:54 5 33
Bruce Tardrew Hobie 16 111592 82 1:16:12 1:32:56 6 49
David Stephens Frogs Hollow Hobie 16 110610 82 1:16:30 1:33:18 7 34
James Fraser Hypersonic Nacra 5.8 1637 72 1:07:54 1:34:18 8 40
Bradley Kroning Antivenom Nacra 5.8 1671 72 1:07:55 1:34:20 9 32
Alex Duff Chill Factor A Class AUS 912 67.5 1:04:05 1:34:56 10 31
Bruce Woodward Mighty E? A Class AUS971 67.5 1:04:17 1:35:14 11 18
John Woods Philip J Nacra 16 sq 219 80 1:16:19 1:35:24 12 34
Lou Zylstra XTC A Class 993 67.5 1:05:15 1:36:40 13 29
David Madden Zancudo Mosquito + kite 1724 78.5 1:18:24 1:39:52 14 54
Bill Stephens Full Tilt Boogie Tornado AUS 290 73 1:14:08 1:41:33 15 51
Leon McNeil 5 ft Short A Class AUS984 67.5 1:08:43 1:41:48 16 29
Cliff Heath Black Cockatoo Nacra 5.8 1668 72 1:15:17 1:44:34 17 29
Rob Wibaux Heat Seeker Nacra 5.8 1453 72 1:18:52 1:49:32 18 60
Kegan Dull Lusea Lorna Taipan 4.9 (Kite) 097 72.5 DNS 0:00:00 27 81
Lucas McDonald ONE Sails A Class AUS41 RED 67.5 DNF 0:00:00 27 64
Mark Oakden Lightning Nacra 5.0 2210 81 DNF 0:00:00 27 67
Craig Aspinall Dream come true Nacra 5.8 1660 72 DNF 0:00:00 27 57
Matt Homan Clinical A Class AUS41 Black 66.5 DNF 0:00:00 27 48
Colin Woodbry Shore Thing Nacra 16 sq 310 80 DNF 0:00:00 27 64
Craig Wilson Toucan Nacra 16 sq 4 80 DNF 0:00:00 27 71
Ray Cox No Sense Hobie 16 113596 82 DNF 0:00:00 27 73

Regatta C Division ... Race 3
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Calub / Alex McDonald Vudu F12 AUS11 108 1:02:41 0:58:02 1 16
Keith Cox Madness Arrow 1712 90 1:16:50 1:25:22 2 12
Joel Cox Chief Arrow 1672 90 1:18:34 1:27:18 3 9
David English Smooth Operata Arrow 1717 90 1:20:45 1:29:43 4 15
Barry Morgan AROHA Arrow 1663 90 1:24:08 1:33:29 5 16
Jim Cox IQ Arrow 1639 90 1:25:07 1:34:34 6 10
Steve Nelson Not That way Nacra 4.5 539 87 1:25:32 1:38:19 7 12
Phil Ross 12 Bar Blues Nacra 14 sq 12 85 1:25:50 1:40:59 8 28
Lucille Miller Blue Max Paper Tiger 1597 93.5 DNF 0:00:00 12 32
Nick Hillier White Shadow Nacra 430 Rocket 550 86 DNF 0:00:00 12 22
Jim Gilmour Ragged Glory Nacra 4.5 463 87 DNF 0:00:00 12 32

Regatta B Division ... Race 3
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
David Milway Leopard Rock Enterprise 22380 118 1:00:20 0:51:08 1 3
Craig Gray Grey Ghost Laser / Rooster 444 110.7 1:00:02 0:54:14 2 6
Alex Gray Iron Paw Laser Radial No # 116 1:15:55 1:05:27 3 9
Tim Hunt Spent Penny 14' skiff 1 90 1:20:46 1:29:44 4 12

Regatta T Division ... Race 3
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
J.Boetje Squeeze TT18 55 120 1:20:48 1:07:20 1 5
Brian Flaherty Ok Alice Classic Mono SN2768 140 DNF 0:00:00 3 9

Regatta A Division ... Race 3
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Maxwell Yoshida Predator Sabot 7106 160.5 0:46:03 0:28:41 1 4
Oliver Davey Yellow Submarine O'pen BIC 6477 153.3 0:56:23 0:36:47 2 7
Charlie Gray Grey Ocean Too Sabot 7016 160.5 1:08:10 0:42:28 3 7
Ethan Hunt Club #5 O'pen BIC 5884 153.3 DNS 0:00:00 5 15