Competition Results for 24/01/2016

Regatta D Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Will Richard TBA A Class 867 67.5 0:58:03 1:26:00 1 88
Warren Guinea nacra.com.au Nacra 5.8 58 72 1:05:15 1:30:38 2 9
Cliff Heath Black Cockatoo Nacra 5.8 1668 72 1:05:40 1:31:12 3 34
Bradley Kroning Antivenom Nacra 5.8 1671 72 1:06:03 1:31:44 4 38
Nick Drapes NicNac Nacra 5.8 1450 72 1:06:21 1:32:09 5 13
Andrew McLachlan Toast Mosquito + kite 1816 78.5 1:12:26 1:32:16 6 17
Mark Oakden Lightning Nacra 5.0 2210 81 1:17:02 1:35:06 7 74
Leon McNeil 5 ft Short A Class AUS984 67.5 1:04:21 1:35:20 8 39
Bruce Woodward Mighty E? A Class AUS971 67.5 1:04:37 1:35:44 9 29
Craig Aspinall Dream come true Nacra 5.8 1660 72 1:09:15 1:36:11 10 67
Bruce Tardrew Hobie 16 111592 82 1:19:13 1:36:36 11 62
Craig Fraser Trim Right Nacra 18sq 251 73.5 1:11:27 1:37:13 12 47
Lou Zylstra XTC A Class 993 67.5 1:05:37 1:37:13 13 44
David Stephens Frogs Hollow Hobie 16 110610 82 1:19:48 1:37:19 14 50
Colin Woodbry Shore Thing Nacra 16 sq 310 80 1:18:07 1:37:39 15 79
Ray Cox No Sense Hobie 16 113596 82 1:21:00 1:38:47 16 89
Brent Muller Maricat 5.0 Maricat 5.0 012 81 1:20:14 1:39:03 17 51
John Woods Philip J Nacra 16 sq 219 80 1:19:28 1:39:20 18 54
Kegan Dull Lusea Lorna Taipan 4.9 (Kite) 097 72.5 1:12:12 1:39:35 19 100
Craig Wilson Toucan Nacra 16 sq 4 80 1:20:42 1:40:52 20 91
James Fraser Hypersonic Nacra 5.8 1637 72 1:12:43 1:41:00 21 63
Bill Stephens Full Tilt Boogie Tornado AUS 290 73 1:13:53 1:41:13 22 75
Andrew Chaney Copeton A Class AUS999 67.5 1:08:25 1:41:21 23 110
Alex Duff Chill Factor A Class AUS 912 67.5 1:09:26 1:42:52 24 57
Rob Wibaux Heat Seeker Nacra 5.8 1453 72 1:15:14 1:44:29 25 87
David Madden Zancudo Mosquito + kite 1724 78.5 1:25:02 1:48:19 26 82
Lucas McDonald ONE Sails A Class AUS41 RED 67.5 DNF 0:00:00 29 68
Matt Homan Clinical A Class AUS41 Black 66.5 DNS 0:00:00 29 51

Regatta C Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Joel Cox Chief Arrow 1672 90 1:07:01 1:14:28 1 10
Steve Nelson Not That way Nacra 4.5 539 87 1:05:29 1:15:16 2 14
Jim Cox IQ Arrow 1639 90 1:08:14 1:15:49 3 13
Keith Cox Madness Arrow 1712 90 1:08:43 1:16:21 4 16
David English Smooth Operata Arrow 1717 90 1:09:02 1:16:42 5 20
Barry Morgan AROHA Arrow 1663 90 1:11:33 1:19:30 6 22
Roscoe Captain Risky Nacra 14 sq 57 85 1:07:59 1:19:59 7 46
Lucille Miller Blue Max Paper Tiger 1597 93.5 1:24:56 1:30:50 8 40
Phil Ross 12 Bar Blues Nacra 14 sq 12 85 1:17:29 1:31:09 9 37
Calub / Alex McDonald Vudu F12 AUS11 108 DNF 0:00:00 13 29
Nick Hillier White Shadow Nacra 430 Rocket 550 86 DNS 0:00:00 13 35
Jim Gilmour Ragged Glory Nacra 4.5 463 87 DNS 0:00:00 13 45

Regatta B Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
David Milway Leopard Rock Enterprise 22380 118 1:07:29 0:57:11 1 4
Craig Gray Grey Ghost Laser / Rooster 444 110.7 1:06:06 0:59:43 2 8
Alex Gray Iron Paw Laser Radial No # 116 1:16:32 1:05:59 3 12
Tim Hunt Spent Penny 14' skiff 1 90 1:24:17 1:33:39 4 16

Regatta T Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Bruce Munro Magic Moments MASRM 720 267 104 0:59:09 0:56:52 1 13
J.Boetje Squeeze TT18 55 120 1:11:43 0:59:46 2 7
Brian Flaherty Ok Alice Classic Mono SN2768 140 DNS 0:00:00 4 13

Regatta A Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Maxwell Yoshida Predator Sabot 7106 160.5 0:45:18 0:28:13 1 5
Charlie Gray Grey Ocean Too Sabot 7016 160.5 0:46:58 0:29:16 2 9
Oliver Davey Yellow Submarine O'pen BIC 6477 153.3 0:45:48 0:29:53 3 10
Simon Pierre Nordh Open Bic Open Bic 8052 153.3 0:45:54 0:29:56 4 31
Afton Fay Paul Open Bic Open Bic 7780 153.3 0:48:19 0:31:31 5 32
Kara Thompson Open Bic Open Bic 8053 153.3 0:48:27 0:31:36 6 33
Ethan Hunt Club #5 O'pen BIC 5884 153.3 0:52:54 0:34:30 7 22
Lawson Collett Tick Open Bic 6465 153.3 0:52:57 0:34:32 8 35