Competition Results for 24/01/2016

Regatta D Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Warren Guinea nacra.com.au Nacra 5.8 58 72 0:45:29 1:03:10 1 10
Will Richard TBA A Class 867 67.5 0:43:12 1:04:00 2 90
Nick Drapes NicNac Nacra 5.8 1450 72 0:46:58 1:05:14 3 16
Andrew Chaney Copeton A Class AUS999 67.5 0:45:20 1:07:10 4 114
Brent Muller Maricat 5.0 Maricat 5.0 012 81 0:54:25 1:07:11 5 56
Leon McNeil 5 ft Short A Class AUS984 67.5 0:45:53 1:07:59 6 45
Craig Aspinall Dream come true Nacra 5.8 1660 72 0:49:08 1:08:14 7 74
David Stephens Frogs Hollow Hobie 16 110610 82 0:56:11 1:08:31 8 58
Bruce Tardrew Hobie 16 111592 82 0:56:27 1:08:50 9 71
Mark Oakden Lightning Nacra 5.0 2210 81 0:55:49 1:08:55 10 84
Kegan Dull Lusea Lorna Taipan 4.9 (Kite) 097 72.5 0:50:55 1:10:14 11 111
Ray Cox No Sense Hobie 16 113596 82 0:58:01 1:10:45 12 101
Colin Woodbry Shore Thing Nacra 16 sq 310 80 0:56:36 1:10:45 13 92
Alex Duff Chill Factor A Class AUS 912 67.5 0:48:02 1:11:10 14 71
Lucas McDonald ONE Sails A Class AUS41 RED 67.5 0:48:19 1:11:35 15 83
Lou Zylstra XTC A Class 993 67.5 0:48:30 1:11:51 16 60
Bruce Woodward Mighty E? A Class AUS971 67.5 0:48:45 1:12:13 17 46
Craig Fraser Trim Right Nacra 18sq 251 73.5 0:53:18 1:12:31 18 65
David Madden Zancudo Mosquito + kite 1724 78.5 0:56:56 1:12:32 19 101
Bradley Kroning Antivenom Nacra 5.8 1671 72 0:53:09 1:13:49 20 58
Bill Stephens Full Tilt Boogie Tornado AUS 290 73 0:54:58 1:15:18 21 96
Craig Wilson Toucan Nacra 16 sq 4 80 1:00:36 1:15:45 22 113
Rob Wibaux Heat Seeker Nacra 5.8 1453 72 0:55:16 1:16:46 23 110
James Fraser Hypersonic Nacra 5.8 1637 72 0:56:32 1:18:31 24 87
John Woods Philip J Nacra 16 sq 219 80 1:07:04 1:23:50 25 79
Andrew McLachlan Toast Mosquito + kite 1816 78.5 DNF 0:00:00 29 46
Matt Homan Clinical A Class AUS41 Black 66.5 DNS 0:00:00 29 80
Cliff Heath Black Cockatoo Nacra 5.8 1668 72 DNF 0:00:00 29 63

Regatta C Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Jim Cox IQ Arrow 1639 90 0:45:17 0:50:19 1 14
Joel Cox Chief Arrow 1672 90 0:46:39 0:51:50 2 12
Steve Nelson Not That way Nacra 4.5 539 87 0:45:23 0:52:10 3 17
Keith Cox Madness Arrow 1712 90 0:49:11 0:54:39 4 20
Calub / Alex McDonald Vudu F12 AUS11 108 0:59:30 0:55:06 5 34
David English Smooth Operata Arrow 1717 90 0:49:41 0:55:12 6 26
Barry Morgan AROHA Arrow 1663 90 0:50:11 0:55:46 7 29
Roscoe Captain Risky Nacra 14 sq 57 85 0:47:24 0:55:46 8 54
Lucille Miller Blue Max Paper Tiger 1597 93.5 1:04:32 1:09:01 9 49
Phil Ross 12 Bar Blues Nacra 14 sq 12 85 DNF 0:00:00 13 50
Nick Hillier White Shadow Nacra 430 Rocket 550 86 DNS 0:00:00 13 48
Jim Gilmour Ragged Glory Nacra 4.5 463 87 DNS 0:00:00 13 58

Regatta B Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Craig Gray Grey Ghost Laser / Rooster 444 110.7 0:49:29 0:44:42 1 9
David Milway Leopard Rock Enterprise 22380 118 0:56:56 0:48:15 2 6
Alex Gray Iron Paw Laser Radial No # 116 1:04:21 0:55:28 3 15
Tim Hunt Spent Penny 14' skiff 1 90 1:05:13 1:12:28 4 20

Regatta T Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
J.Boetje Squeeze TT18 55 120 0:50:06 0:41:45 1 8
Bruce Munro Magic Moments MASRM 720 267 104 0:49:00 0:47:07 2 15
Brian Flaherty Ok Alice Classic Mono SN2768 140 DNS 0:00:00 4 17

Regatta A Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Maxwell Yoshida Predator Sabot 7106 160.5 0:32:08 0:20:01 1 6
Simon Pierre Nordh Open Bic Open Bic 8052 153.3 0:33:40 0:21:58 2 33
Charlie Gray Grey Ocean Too Sabot 7016 160.5 0:36:51 0:22:58 3 12
Oliver Davey Yellow Submarine O'pen BIC 6477 153.3 0:37:09 0:24:14 4 14
Afton Fay Paul Open Bic Open Bic 7780 153.3 0:39:53 0:26:01 5 37
Lawson Collett Tick Open Bic 6465 153.3 0:40:04 0:26:08 6 41
Kara Thompson Open Bic Open Bic 8053 153.3 0:50:30 0:32:57 7 40
Ethan Hunt Club #5 O'pen BIC 5884 153.3 DNF 0:00:00 9 31