Competition Results for 21/01/2017

Regatta D Division ... Race 2
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Bruce Potter Venom Nacra 5.8 1666 71.5 0:56:52 1:19:32 1 26
David Madden Jester Mosquito + kite 1826 77.5 1:01:45 1:19:41 2 27
Nick Drapes NicNac Nacra 5.8 1450 71.5 0:57:18 1:20:08 3 5
Bradley Kroning Five O'clock Somewhere Nacra 5.8 1700 71.5 0:58:39 1:22:02 4 7
Matt Homan A Class foil AUS41 64.5 0:55:25 1:25:55 5 30
David Stephens Frogs Hollow Hobie 16 110610 82 1:12:21 1:28:14 6 7
Bruce Woodward Mighty Flea A Class AUS971 66 0:59:18 1:29:51 7 14
Shane Hatton A Class AUS26 66 0:59:18 1:29:51 8 33
Brad Collette A Class foil AUS10 64.5 0:57:57 1:29:51 9 34
Lou Zylstra XTC A Class 993 66 1:00:09 1:31:08 10 18
Rob Wibaux T Rex Nacra 5.8 1670 71.5 1:06:13 1:32:37 11 15
Scott McVey Smik A Class classic 867 Whi 66 1:05:51 1:39:46 12 37
Peter Bradbury A Class foil AUS934 64.5 1:08:53 1:46:48 13 18
James fraser Catcovers Racing Nacra 17 AUS217 63.5 DNS 0:00:00 25 50
Mark Oakden Lightning Nacra 5.0 2210 81 DNF 0:00:00 25 50
Lock Percy Dazzle A Class classic AUS755 66 DNS 0:00:00 25 50
Craig Fraser Catcovers Nacra 15 AUS045 69.5 DNS 0:00:00 25 50
Todd McVey The Other Office A Class classic 867 Blk 66 DNS 0:00:00 25 34
Leon Percy Air'nWater A Class Vintage AUS55 71.5 DNS 0:00:00 25 50
Craig Aspinall Dream come true Nacra 5.8 1660 71.5 DSQ 0:00:00 25 31
Alan Erlandsen Southern Sun Mosquito + kite 1682 77.5 DNF 0:00:00 25 50
Leon McNeil 5 ft Short A Class AUS984 66 DNS 0:00:00 25 50
Luke McDonald A Class AUS985 66 DNS 0:00:00 25 50
Andrew McLachlan Toast Mosquito + kite 1816 77.5 DNS 0:00:00 25 50

Regatta C Division ... Race 2
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Jim Cox IQ Arrow 1639 89.5 1:02:50 1:10:12 1 5
Adrian Fawcett Snow White Arrow 1733 89.5 1:03:49 1:11:18 2 5
Keith Cox Madness Arrow 1712 89.5 1:04:36 1:12:11 3 23
Barry Morgan AROHA Arrow 1663 89.5 1:06:47 1:14:37 4 11
Trent Potter Nitro Nacra 4.5 344 87 1:05:18 1:15:03 5 10
Tony Sadlor Roo the Day Weta 4.4 1040 94 1:10:46 1:15:17 6 12
Oliver Davey Problem Child Nacra 350 513 109 1:22:08 1:15:21 7 8
Luke Oakden Pocket R ocket Nacra 350 350 109 1:22:10 1:15:23 8 10
David English My Girl Arrow 1732 89.5 1:08:20 1:16:21 9 18
Roscoe Vampire Girl Nacra 430 spin 580 87 1:07:31 1:17:36 10 18
Warren Guinea Kitty Cat Nacra 350 9 109 1:25:00 1:17:59 11 31
Cameron Huddlestone-Holmes Supererhydrophilicat Nacra 4.5 496 87 1:12:01 1:22:47 12 32
Mason Collette Arafura 511 108 1:30:45 1:24:02 13 33
Craig Mitchell Double Trouble Nacra 4.5 364 87 1:14:29 1:25:37 14 34
Tim Hunt Red Oxygen DIY15 AUS504 90 1:20:59 1:29:59 15 25
Joel Cox Chief Arrow 1672 89.5 DNF 0:00:00 20 40
Gary Fleming Slowpoke Mosquito 1545 82.5 DNS 0:00:00 20 31
Jim Gilmour Ragged Glory Nacra 4.5 463 87 DNS 0:00:00 20 40
Phil Ross 12 Bar Blues Nacra 14sq 12 85 DNF 0:00:00 20 40

Regatta B Division ... Race 2
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Matthew Hope A Bit on the Side RS400 1337 99.6 0:48:49 0:49:01 1 3
Craig Gray Grey Ghost Laser / Rooster 444 110.7 0:54:54 0:49:36 2 3
Chris Shannon Never Mind Laser 167117 113 DNS 0:00:00 8 16
Bruce Munro Wave Dancer Tasar 2316 108 DNF 0:00:00 8 16
Charlie Gray Iron Paw Laser 4.7 45303 125 DNF 0:00:00 8 16
David Milway Leopard Rock Enterprise 22380 116 DNS 0:00:00 8 16
Nigel Statham Laser Rooster 484 110.7 DNF 0:00:00 8 16

Regatta T Division ... Race 2
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
James Flaherty Farr Us Farr6000 701 125.5 0:59:48 0:47:39 1 5
David Cook Rufus Status 580 TBA 116 DNS 0:00:00 4 5
John Gray Doubloon Hunter 19 KA8397 133 DNS 0:00:00 4 8