Competition Results for 22/01/2017

Regatta D Division ... Race 3
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Mark Oakden Lightning Nacra 5.0 2210 81 1:12:22 1:29:20 1 51
David Madden Jester Mosquito + kite 1826 77.5 1:11:36 1:32:23 2 29
Nick Drapes NicNac Nacra 5.8 1450 71.5 1:06:46 1:33:23 3 8
Bruce Potter Venom Nacra 5.8 1666 71.5 1:06:58 1:33:40 4 30
David Stephens Frogs Hollow Hobie 16 110610 82 1:17:04 1:33:59 5 12
Bradley Kroning Five O'clock Somewhere Nacra 5.8 1700 71.5 1:09:12 1:36:47 6 13
Rob Wibaux T Rex Nacra 5.8 1670 71.5 1:11:05 1:39:25 7 22
Brad Collette A Class foil AUS10 64.5 1:05:25 1:41:25 8 42
Craig Aspinall Dream come true Nacra 5.8 1660 71.5 1:12:32 1:41:27 9 40
Lou Zylstra XTC A Class 993 66 1:07:34 1:42:22 10 28
Peter Bradbury A Class foil AUS934 64.5 1:06:11 1:42:37 11 29
Leon Percy Air'nWater A Class Vintage AUS55 71.5 1:13:56 1:43:24 12 62
Leon McNeil 5 ft Short A Class AUS984 66 1:09:18 1:45:00 13 63
Bruce Woodward Mighty Flea A Class AUS971 66 1:09:52 1:45:52 14 28
Shane Hatton A Class AUS26 66 1:12:00 1:49:05 15 48
Matt Homan A Class foil AUS41 64.5 1:10:55 1:49:57 16 46
Lock Percy Dazzle A Class classic AUS755 66 1:13:19 1:51:05 17 67
James fraser Catcovers Racing Nacra 17 AUS217 63.5 1:12:28 1:54:07 18 68
Luke McDonald A Class AUS985 66 DNF 0:00:00 24 74
Scott McVey Smik A Class classic 867 Whi 66 DNS 0:00:00 24 61
Todd McVey The Other Office A Class classic 867 Blk 66 DNS 0:00:00 24 58
Craig Fraser Catcovers Nacra 15 AUS045 69.5 DNF 0:00:00 24 74
Andrew McLachlan Toast Mosquito + kite 1816 77.5 DNF 0:00:00 24 74

Regatta C Division ... Race 3
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Adrian Fawcett Snow White Arrow 1733 89.5 0:53:22 0:59:38 1 6
Jim Cox IQ Arrow 1639 89.5 0:56:47 1:03:27 2 7
Keith Cox Madness Arrow 1712 89.5 0:56:58 1:03:39 3 26
Joel Cox Chief Arrow 1672 89.5 0:58:25 1:05:16 4 44
Trent Potter Nitro Nacra 4.5 344 87 0:57:55 1:06:34 5 15
Luke Oakden Pocket R ocket Nacra 350 350 109 1:15:10 1:08:58 6 16
Oliver Davey Problem Child Nacra 350 513 109 1:16:11 1:09:54 7 15
Barry Morgan AROHA Arrow 1663 89.5 1:03:25 1:10:51 8 19
Mason Collette Arafura 511 108 1:18:38 1:12:49 9 42
Cameron Huddlestone-Holmes Supererhydrophilicat Nacra 4.5 496 87 1:03:57 1:13:30 10 42
David English My Girl Arrow 1732 89.5 1:06:00 1:13:45 12 30
Tony Sadlor Roo the Day Weta 4.4 1040 94 1:13:34 1:18:16 13 25
Tim Hunt Red Oxygen DIY15 AUS504 90 1:13:02 1:21:09 14 39
Roscoe Vampire Girl Nacra 430 spin 580 87 1:11:51 1:22:35 16 34
Phil Ross 12 Bar Blues Nacra 14sq 12 85 1:12:39 1:25:28 17 57
Craig Mitchell Double Trouble Nacra 4.5 364 87 1:15:47 1:27:06 18 52
Gary Fleming Slowpoke Mosquito 1545 82.5 1:12:09 1:27:27 19 50
Warren Guinea Kitty Cat Nacra 350 9 109 DNF 0:00:00 19 50

Regatta B Division ... Race 3
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Craig Gray Grey Ghost Laser / Rooster 444 110.7 0:57:46 0:52:11 1 4
David Milway Leopard Rock Enterprise 22380 116 1:02:09 0:53:35 2 18
Nigel Statham Laser Rooster 484 110.7 1:00:13 0:54:24 3 19
Matthew Hope A Bit on the Side RS400 1337 99.6 0:55:45 0:55:58 4 7
Alex Gray Iron Paw Laser 4.7 45303 125 1:12:34 0:58:03 5 23
Bruce Munro Wave Dancer Tasar 2316 108 1:10:34 1:05:20 6 22

Regatta T Division ... Race 3
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
David Cook Rufus Status 580 TBA 116 1:02:42 0:54:03 1 6
James Flaherty Farr Us Farr6000 701 125.5 1:14:48 0:59:36 2 7