Competition Results for 22/01/2017

Regatta D Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Matt Homan A Class foil AUS41 64.5 0:35:36 0:55:12 1 47
Bruce Potter Venom Nacra 5.8 1666 71.5 0:41:42 0:58:19 2 32
Bradley Kroning Five O'clock Somewhere Nacra 5.8 1700 71.5 0:42:33 0:59:31 3 16
Nick Drapes NicNac Nacra 5.8 1450 71.5 0:43:18 1:00:34 4 12
Mark Oakden Lightning Nacra 5.0 2210 81 0:49:58 1:01:41 5 56
David Stephens Frogs Hollow Hobie 16 110610 82 0:52:03 1:03:29 6 18
Rob Wibaux T Rex Nacra 5.8 1670 71.5 0:46:41 1:05:17 7 29
Shane Hatton A Class AUS26 66 0:43:29 1:05:53 8 56
David Madden Jester Mosquito + kite 1826 77.5 0:51:23 1:06:18 9 38
Craig Aspinall Dream come true Nacra 5.8 1660 71.5 0:47:28 1:06:23 10 50
Peter Bradbury A Class foil AUS934 64.5 0:44:17 1:08:39 11 40
Lou Zylstra XTC A Class 993 66 0:45:32 1:08:59 12 40
Bruce Woodward Mighty Flea A Class AUS971 66 0:46:46 1:10:52 13 41
James fraser Catcovers Racing Nacra 17 AUS217 63.5 0:45:12 1:11:11 14 82
Leon McNeil 5 ft Short A Class AUS984 66 0:47:09 1:11:26 15 78
Leon Percy Air'nWater A Class Vintage AUS55 71.5 0:51:10 1:11:34 16 78
Luke McDonald A Class AUS985 66 0:47:19 1:11:42 17 91
Lock Percy Dazzle A Class classic AUS755 66 0:47:58 1:12:41 18 85
Todd McVey The Other Office A Class classic 867 Blk 66 0:48:58 1:14:12 19 77
Alan Erlandsen Southern Sun Mosquito + kite 1682 77.5 DSQ 0:00:00 25 100
Scott McVey Smik A Class classic 867 Whi 66 DNS 0:00:00 25 86
Brad Collette A Class foil AUS10 64.5 DSQ 0:00:00 25 67
Craig Fraser Catcovers Nacra 15 AUS045 69.5 DNF 0:00:00 25 99
Andrew McLachlan Toast Mosquito + kite 1816 77.5 DNF 0:00:00 25 99

Regatta C Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Jim Cox IQ Arrow 1639 89.5 0:39:55 0:44:36 1 8
Adrian Fawcett Snow White Arrow 1733 89.5 0:40:00 0:44:42 2 8
Joel Cox Chief Arrow 1672 89.5 0:40:08 0:44:51 3 47
Trent Potter Nitro Nacra 4.5 344 87 0:39:02 0:44:52 4 19
Oliver Davey Problem Child Nacra 350 513 109 0:50:35 0:46:24 5 20
Luke Oakden Pocket R ocket Nacra 350 350 109 0:51:17 0:47:03 6 22
Keith Cox Madness Arrow 1712 89.5 0:43:40 0:48:47 7 33
Barry Morgan AROHA Arrow 1663 89.5 0:43:54 0:49:03 8 27
Cameron Huddlestone-Holmes Supererhydrophilicat Nacra 4.5 496 87 0:43:20 0:49:49 9 51
Anthony Smith Hobie 14 Turbo 39 91.5 0:45:46 0:50:01 10 65
David English My Girl Arrow 1732 89.5 0:45:11 0:50:29 11 41
Roscoe Vampire Girl Nacra 430 spin 580 87 0:44:04 0:50:39 12 46
Tony Sadlor Roo the Day Weta 4.4 1040 94 0:47:38 0:50:40 13 38
Chris Shannon The Other Lady Paper Tiger 2920 93 0:47:13 0:50:46 14 73
Mason Collette Arafura 511 108 0:55:50 0:51:42 15 57
Warren Guinea Kitty Cat Nacra 350 9 109 0:58:12 0:53:24 16 66
Craig Mitchell Double Trouble Nacra 4.5 364 87 0:46:41 0:53:40 17 69
Tim Hunt Red Oxygen DIY15 AUS504 90 0:49:08 0:54:36 18 57
Gary Fleming Slowpoke Mosquito 1545 82.5 0:51:14 1:02:06 19 69
Jim Gilmour Ragged Glory Nacra 4.5 463 87 DNS 0:00:00 22 84
Phil Ross 12 Bar Blues Nacra 14sq 12 85 DNS 0:00:00 22 79

Regatta B Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Matthew Hope A Bit on the Side RS400 1337 99.6 0:41:53 0:42:03 1 8
Craig Gray Grey Ghost Laser / Rooster 444 110.7 0:47:53 0:43:15 2 6
Alex Gray Iron Paw Laser 4.7 45303 125 0:54:11 0:43:21 3 26
Nigel Statham Laser Rooster 484 110.7 0:48:59 0:44:15 4 23
David Milway Leopard Rock Enterprise 22380 116 0:54:42 0:47:09 5 23
Bruce Munro Wave Dancer Tasar 2316 108 DNS 0:00:00 7 29

Regatta T Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
James Flaherty Farr Us Farr6000 701 125.5 0:56:03 0:44:40 1 8
David Cook Rufus Status 580 TBA 116 0:52:55 0:45:37 2 8