Competition Results for 22/01/2017

Regatta D Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Bruce Potter Venom Nacra 5.8 1666 71.5 0:38:19 0:53:35 1 33
Nick Drapes NicNac Nacra 5.8 1450 71.5 0:38:30 0:53:51 2 14
Mark Oakden Lightning Nacra 5.0 2210 81 0:44:09 0:54:30 3 59
David Madden Jester Mosquito + kite 1826 77.5 0:43:19 0:55:54 4 42
Bradley Kroning Five O'clock Somewhere Nacra 5.8 1700 71.5 0:40:44 0:56:58 5 21
David Stephens Frogs Hollow Hobie 16 110610 82 0:48:02 0:58:35 6 24
Rob Wibaux T Rex Nacra 5.8 1670 71.5 0:41:56 0:58:39 7 36
Craig Aspinall Dream come true Nacra 5.8 1660 71.5 0:42:09 0:58:57 8 58
Peter Bradbury A Class foil AUS934 64.5 0:38:06 0:59:04 9 49
Lou Zylstra XTC A Class 993 66 0:39:38 1:00:03 10 50
Bruce Woodward Mighty Flea A Class AUS971 66 0:40:30 1:01:22 11 52
Shane Hatton A Class AUS26 66 0:40:32 1:01:25 12 68
Matt Homan A Class foil AUS41 64.5 0:40:01 1:02:02 13 60
Leon Percy Air'nWater A Class Vintage AUS55 71.5 0:45:19 1:03:23 14 92
Todd McVey The Other Office A Class classic 867 Blk 66 0:42:03 1:03:43 15 92
Luke McDonald A Class AUS985 66 0:42:41 1:04:40 16 107
Leon McNeil 5 ft Short A Class AUS984 66 0:42:41 1:04:40 17 95
Lock Percy Dazzle A Class classic AUS755 66 0:43:02 1:05:12 18 103
Brad Collette A Class foil AUS10 64.5 0:43:00 1:06:40 19 86
Andrew McLachlan Toast Mosquito + kite 1816 77.5 DNF 0:00:00 25 124
Alan Erlandsen Southern Sun Mosquito + kite 1682 77.5 DNF 0:00:00 25 125
James fraser Catcovers Racing Nacra 17 AUS217 63.5 DNS 0:00:00 25 107
Craig Fraser Catcovers Nacra 15 AUS045 69.5 DNF 0:00:00 25 124
Scott McVey Smik A Class classic 867 Whi 66 DNS 0:00:00 25 111

Regatta C Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Tony Sadlor Roo the Day Weta 4.4 1040 94 0:35:58 0:38:16 1 39
Joel Cox Chief Arrow 1672 89.5 0:34:48 0:38:53 2 49
Adrian Fawcett Snow White Arrow 1733 89.5 0:35:05 0:39:12 3 11
Trent Potter Nitro Nacra 4.5 344 87 0:34:11 0:39:17 4 23
Keith Cox Madness Arrow 1712 89.5 0:35:18 0:39:26 5 38
Jim Cox IQ Arrow 1639 89.5 0:35:24 0:39:33 6 14
David English My Girl Arrow 1732 89.5 0:35:54 0:40:07 7 48
Cameron Huddlestone-Holmes Supererhydrophilicat Nacra 4.5 496 87 0:34:55 0:40:08 8 59
Barry Morgan AROHA Arrow 1663 89.5 0:36:52 0:41:12 9 36
Anthony Smith Hobie 14 Turbo 39 91.5 0:38:35 0:42:10 10 75
Roscoe Vampire Girl Nacra 430 spin 580 87 0:37:49 0:43:28 11 57
Oliver Davey Problem Child Nacra 350 513 109 0:48:10 0:44:11 12 32
Luke Oakden Pocket R ocket Nacra 350 350 109 0:49:04 0:45:01 13 35
Warren Guinea Kitty Cat Nacra 350 9 109 0:49:35 0:45:29 14 80
Tim Hunt Red Oxygen DIY15 AUS504 90 0:42:04 0:46:44 15 72
Mason Collette Arafura 511 108 0:50:45 0:46:59 16 73
Craig Mitchell Double Trouble Nacra 4.5 364 87 0:41:14 0:47:24 17 86
Chris Shannon The Other Lady Paper Tiger 2920 93 DNS 0:00:00 22 95
Gary Fleming Slowpoke Mosquito 1545 82.5 DNS 0:00:00 22 91
Jim Gilmour Ragged Glory Nacra 4.5 463 87 DNS 0:00:00 22 106
Phil Ross 12 Bar Blues Nacra 14sq 12 85 DNS 0:00:00 22 101

Regatta B Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Matthew Hope A Bit on the Side RS400 1337 99.6 0:24:05 0:24:11 1 9
Craig Gray Grey Ghost Laser / Rooster 444 110.7 0:28:02 0:25:19 2 8
Nigel Statham Laser Rooster 484 110.7 0:28:52 0:26:05 3 26
David Milway Leopard Rock Enterprise 22380 116 0:30:21 0:26:10 4 27
Alex Gray Iron Paw Laser 4.7 45303 125 0:34:16 0:27:25 5 31
Bruce Munro Wave Dancer Tasar 2316 108 0:31:05 0:28:47 6 35

Regatta T Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
David Cook Rufus Status 580 TBA 116 0:44:24 0:38:17 1 9
James Flaherty Farr Us Farr6000 701 125.5 DNS 0:00:00 3 11