Competition Results for 12/01/2013

2013 Regatta C Division ... Race 1
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Jim Cox IQ Arrow 1639 92 0:53:17 0:57:55 1 1
David English Status Quo Arrow 1605 92 0:54:20 0:59:03 2 2
James Fraser iCat Nacra 4.5 1366 88 0:53:20 1:00:36 3 3
Chris Shannon The Other Lady Paper Tiger 2920 91.5 0:55:48 1:00:59 4 4
Jacqueline Heap Aguila Nacra 4.5 308 88 0:53:42 1:01:01 5 5
David Fadden Shady Caper Caper Cat 1045 103 1:03:26 1:01:35 6 6
Lucille Miller Blue Max Paper Tiger 1597 91.5 0:56:36 1:01:51 7 7
Ross Church Lakehoppa Weta 326 84 0:52:48 1:02:51 8 8
David Madden Zapper Mosquito 1724 84 0:53:20 1:03:30 9 9
Gary Fleming Tigger Paper Tiger 2314 91.5 0:59:06 1:04:35 10 10
Norm Hunt Tango Nacra 4.5? 412 88 0:58:31 1:06:30 11 11
Timothy Jackson Outer Limits Nacra 14 sq 177 84 0:56:06 1:06:47 12 12
Bob Rankin I Tri 2 Windrider 16 808 110 1:15:10 1:08:20 13 13
Jim Gilmour Ragged Glory Nacra 4.5 463 88 1:00:23 1:08:37 14 14
Phil Ross 12 Bar Blues Nacra 14sq 12 84.5 0:58:29 1:09:13 15 15
James Hunt Windy Nights Windrush 14 191 85 1:04:38 1:16:02 16 16
Fergus O'Brien Alley Cat Paper Tiger 851 91.5 1:23:43 1:31:30 17 17

2013 Regatta D Division ... Race 1
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Bruce Woodward Mighty Mouse Taipan 4.9 cat 139 76.5 0:56:53 1:14:21 1 1
Nick Drapes NicNac Nacra 5.8 1450 72.5 0:55:28 1:16:30 2 2
Bruce Potter Venom Nacra 5.8 1666 72.5 0:55:52 1:17:03 3 3
Craig Fraser Bandit Nacra 5.8 1668 72.5 0:59:50 1:22:32 4 4
Peter Bradbury NRG A Class AUS934 70.5 0:58:34 1:23:04 5 5
Lou Zylstra Pure Magic A A Class AUS919 70.5 0:58:36 1:23:07 6 6
David Stephens Copacabana Hobie 16 108537 81.5 1:07:50 1:23:14 7 7
Brian Bedford In the Rhythm Nacra 16 sq 325 79.5 1:06:23 1:23:30 8 8
Bradley Kroning Phantom Menace Nacra 5.8 1636 72.5 1:02:28 1:26:10 9 9
Mike Jefferys Bob Hobie 18 14685 78 1:12:10 1:32:31 10 10
Colin Bilston Scat Cat Nacra 5.9 1342 72.5 1:10:44 1:37:34 11 11
Tim Hunt Red Oxygen F16 AUS504 80 1:19:36 1:39:30 12 12
Scott Sandilands Truckin Nacra 5.8 1664 72.5 DSQ 0:00:00 20 20
Murray Petersen Concept 2 Hobie 16 113703 81.5 DNF 0:00:00 20 20
Paul Hebinger Kermit Nacra 5.8 1657 72.5 DNS 0:00:00 20 20
Paul Bennett Red Belly Black Hobie 16 111792 81.5 DSQ 0:00:00 20 20
Robert Purnell Freedom Seeker Nacra 5.0 1905 81 DNF 0:00:00 20 20
Roy Craven tba Nacra F16 7 71.5 DNF 0:00:00 20 20
Bruce Tardrew Master Yoda Hobie 16 112112 82.5 DSQ 0:00:00 20 20

2013 Regatta B Division ... Race 1
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
David Milway Leopard Rock Enterprise 22380 118 0:40:56 0:34:41 1 1
Nigel Statham No name Laser 8992 113 0:41:01 0:36:18 2 2
Craig Gray Grey Ghost Laser ACG3 113 0:41:20 0:36:35 3 3
Nigel Alexander TBA Laser 191613 113 0:42:34 0:37:40 4 4
Jack Fifoot Sparrow Laser 4.7 114358 122 1:02:59 0:51:38 5 5

2013 Regatta T Division ... Race 1
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
John Woods Tri 2 Find Us Corsair 24 375 99 0:40:48 0:41:13 1 1
David Cook Rufus Status 580 TBA 116 0:53:34 0:46:11 2 2

2013 Regatta A Division ... Race 1
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Alex Gray 5th Star Sabot 3640 160 0:31:10 0:19:29 1 1
Charlie Gray Grey Ocean Sabot 3538 160 0:43:03 0:26:54 2 2