Competition Results for 12/01/2013

2013 Regatta C Division ... Race 2
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Jim Cox IQ Arrow 1639 92 0:43:21 0:47:07 1 2
David English Status Quo Arrow 1605 92 0:47:20 0:51:27 2 4
Jacqueline Heap Aguila Nacra 4.5 308 88 0:45:18 0:51:29 3 8
Chris Shannon The Other Lady Paper Tiger 2920 91.5 0:52:21 0:57:13 4 8
Norm Hunt Tango Nacra 4.5? 412 88 0:52:56 1:00:09 5 16
James Fraser iCat Nacra 4.5 1366 88 0:53:55 1:01:16 6 9
Phil Ross 12 Bar Blues Nacra 14sq 12 84.5 0:52:39 1:02:18 7 22
Ross Church Lakehoppa Weta 326 84 0:52:51 1:02:55 8 16
Timothy Jackson Outer Limits Nacra 14 sq 177 84 0:53:58 1:04:15 9 21
David Fadden Shady Caper Caper Cat 1045 103 1:07:02 1:05:05 10 16
Gary Fleming Tigger Paper Tiger 2314 91.5 1:02:21 1:08:09 11 21
Lucille Miller Blue Max Paper Tiger 1597 91.5 1:02:46 1:08:36 12 19
Bob Rankin I Tri 2 Windrider 16 808 110 1:17:24 1:10:22 13 26
James Hunt Windy Nights Windrush 14 191 85 1:01:00 1:11:46 14 30
Fergus O'Brien Alley Cat Paper Tiger 851 91.5 1:22:20 1:29:59 15 32
Jim Gilmour Ragged Glory Nacra 4.5 463 88 DSQ 0:00:00 18 32
David Madden Zapper Mosquito 1724 84 DNS 0:00:00 18 27

2013 Regatta D Division ... Race 2
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Bruce Potter Venom Nacra 5.8 1666 72.5 0:42:32 0:58:40 1 4
Craig Fraser Bandit Nacra 5.8 1668 72.5 0:43:31 1:00:01 2 6
Bruce Woodward Mighty Mouse Taipan 4.9 cat 139 76.5 0:46:20 1:00:34 3 4
Scott Sandilands Truckin Nacra 5.8 1664 72.5 0:44:17 1:01:05 4 24
Bradley Kroning Phantom Menace Nacra 5.8 1636 72.5 0:44:42 1:01:39 5 14
Nick Drapes NicNac Nacra 5.8 1450 72.5 0:44:49 1:01:49 6 8
Peter Bradbury NRG A Class AUS934 70.5 0:44:11 1:02:40 7 12
Murray Petersen Concept 2 Hobie 16 113703 81.5 0:51:35 1:03:18 8 28
Lou Zylstra Pure Magic A A Class AUS919 70.5 0:45:09 1:04:03 9 15
Bruce Tardrew Master Yoda Hobie 16 112112 82.5 0:53:07 1:04:23 10 30
Paul Hebinger Kermit Nacra 5.8 1657 72.5 0:46:47 1:04:32 11 31
Brian Bedford In the Rhythm Nacra 16 sq 325 79.5 0:51:43 1:05:03 12 20
Paul Bennett Red Belly Black Hobie 16 111792 81.5 0:56:28 1:09:17 13 33
Mike Jefferys Bob Hobie 18 14685 78 0:56:16 1:12:08 14 24
David Stephens Copacabana Hobie 16 108537 81.5 1:00:23 1:14:05 15 22
Colin Bilston Scat Cat Nacra 5.9 1342 72.5 0:54:41 1:15:26 16 27
Roy Craven tba Nacra F16 7 71.5 1:00:52 1:25:08 17 37
Tim Hunt Red Oxygen F16 AUS504 80 1:13:52 1:32:20 18 30
Robert Purnell Freedom Seeker Nacra 5.0 1905 81 DNS 0:00:00 20 40

2013 Regatta B Division ... Race 2
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Craig Gray Grey Ghost Laser ACG3 113 0:41:10 0:36:26 1 4
David Milway Leopard Rock Enterprise 22380 118 0:46:54 0:39:45 2 3
Nigel Statham No name Laser 8992 113 0:47:10 0:41:44 3 5
Nigel Alexander TBA Laser 191613 113 0:47:24 0:41:57 4 8
Jack Fifoot Sparrow Laser 4.7 114358 122 0:59:12 0:48:31 5 10

2013 Regatta T Division ... Race 2
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
John Woods Tri 2 Find Us Corsair 24 375 99 0:38:22 0:38:45 1 2
David Cook Rufus Status 580 TBA 116 0:47:20 0:40:48 2 4

2013 Regatta A Division ... Race 2
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Alex Gray 5th Star Sabot 3640 160 0:25:19 0:15:49 1 2
Charlie Gray Grey Ocean Sabot 3538 160 0:43:17 0:27:03 2 4