Competition Results for 12/01/2013

2013 Regatta C Division ... Race 3
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Jim Cox IQ Arrow 1639 92 0:43:52 0:47:41 1 3
Jacqueline Heap Aguila Nacra 4.5 308 88 0:45:50 0:52:05 2 10
James Fraser iCat Nacra 4.5 1366 88 0:46:16 0:52:35 3 12
David English Status Quo Arrow 1605 92 0:52:58 0:57:34 4 8
Norm Hunt Tango Nacra 4.5? 412 88 0:54:06 1:01:29 5 21
Chris Shannon The Other Lady Paper Tiger 2920 91.5 0:56:31 1:01:46 6 14
Gary Fleming Tigger Paper Tiger 2314 91.5 0:59:05 1:04:34 7 28
Lucille Miller Blue Max Paper Tiger 1597 91.5 0:59:05 1:04:34 8 27
Timothy Jackson Outer Limits Nacra 14 sq 177 84 0:57:42 1:08:41 9 30
Phil Ross 12 Bar Blues Nacra 14sq 12 84.5 0:58:07 1:08:47 10 32
Ross Church Lakehoppa Weta 326 84 0:58:28 1:09:36 11 27
Bob Rankin I Tri 2 Windrider 16 808 110 1:18:38 1:11:29 12 38
James Hunt Windy Nights Windrush 14 191 85 DNS 0:00:00 18 48
David Fadden Shady Caper Caper Cat 1045 103 DNS 0:00:00 18 34
Fergus O'Brien Alley Cat Paper Tiger 851 91.5 DNS 0:00:00 18 50
Jim Gilmour Ragged Glory Nacra 4.5 463 88 DNS 0:00:00 18 50
David Madden Zapper Mosquito 1724 84 DNS 0:00:00 18 45

2013 Regatta D Division ... Race 3
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Bruce Potter Venom Nacra 5.8 1666 72.5 0:43:04 0:59:24 1 5
Scott Sandilands Truckin Nacra 5.8 1664 72.5 0:44:07 1:00:51 2 26
Craig Fraser Bandit Nacra 5.8 1668 72.5 0:44:19 1:01:08 3 9
Paul Hebinger Kermit Nacra 5.8 1657 72.5 0:44:30 1:01:23 4 35
Bruce Tardrew Master Yoda Hobie 16 112112 82.5 0:53:17 1:04:35 5 35
Murray Petersen Concept 2 Hobie 16 113703 81.5 0:52:41 1:04:39 6 34
Bradley Kroning Phantom Menace Nacra 5.8 1636 72.5 0:47:13 1:05:08 7 21
Brian Bedford In the Rhythm Nacra 16 sq 325 79.5 0:51:59 1:05:23 8 28
Nick Drapes NicNac Nacra 5.8 1450 72.5 0:48:27 1:06:50 9 17
Bruce Woodward Mighty Mouse Taipan 4.9 cat 139 76.5 0:51:19 1:07:05 10 14
David Stephens Copacabana Hobie 16 108537 81.5 0:54:44 1:07:09 11 33
Peter Bradbury NRG A Class AUS934 70.5 0:51:04 1:12:26 12 24
Lou Zylstra Pure Magic A A Class AUS919 70.5 0:51:11 1:12:36 13 28
Paul Bennett Red Belly Black Hobie 16 111792 81.5 0:59:15 1:12:42 14 47
Mike Jefferys Bob Hobie 18 14685 78 0:58:12 1:14:37 15 39
Colin Bilston Scat Cat Nacra 5.9 1342 72.5 0:58:47 1:21:05 16 43
Tim Hunt Red Oxygen F16 AUS504 80 1:11:46 1:29:42 17 47
Roy Craven tba Nacra F16 7 71.5 1:04:19 1:29:57 18 55
Robert Purnell Freedom Seeker Nacra 5.0 1905 81 DNS 0:00:00 20 60

2013 Regatta B Division ... Race 3
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Craig Gray Grey Ghost Laser ACG3 113 0:43:06 0:38:08 1 5
Nigel Statham No name Laser 8992 113 0:43:15 0:38:16 2 7
David Milway Leopard Rock Enterprise 22380 118 0:45:25 0:38:29 3 6
Jack Fifoot Sparrow Laser 4.7 114358 122 0:52:53 0:43:21 4 14
Nigel Alexander TBA Laser 191613 113 DNS 0:00:00 6 14

2013 Regatta T Division ... Race 3
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
David Cook Rufus Status 580 TBA 116 0:44:55 0:38:43 1 5
John Woods Tri 2 Find Us Corsair 24 375 99 0:40:48 0:41:13 2 4

2013 Regatta A Division ... Race 3
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Alex Gray 5th Star Sabot 3640 160 0:15:57 0:09:58 1 3
Charlie Gray Grey Ocean Sabot 3538 160 0:15:58 0:09:59 2 6