Competition Results for 13/01/2013

2013 Regatta C Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Chris Shannon The Other Lady Paper Tiger 2920 91.5 0:46:03 0:50:20 1 15
Lucille Miller Blue Max Paper Tiger 1597 91.5 0:47:08 0:51:31 2 29
David Bowler Poetry in Mocean Nacra 4.5 344 88 0:45:30 0:51:42 3 66
David English Status Quo Arrow 1605 92 0:47:58 0:52:08 4 12
Jim Cox IQ Arrow 1639 92 0:49:13 0:53:30 5 8
David Madden Zapper Mosquito 1724 84 0:46:06 0:54:53 6 51
Gary Fleming Tigger Paper Tiger 2314 91.5 0:50:50 0:55:33 7 35
Ross Church Lakehoppa Weta 326 84 0:46:41 0:55:35 8 35
Timothy Jackson Outer Limits Nacra 14 sq 177 84 0:47:43 0:56:48 9 39
Phil Ross 12 Bar Blues Nacra 14sq 12 84.5 0:49:14 0:58:16 10 42
Bob Rankin I Tri 2 Windrider 16 808 110 1:06:32 1:00:29 11 49
Jim Gilmour Ragged Glory Nacra 4.5 463 88 0:58:35 1:06:34 12 62
Jacqueline Heap Aguila Nacra 4.5 308 88 DNF 0:00:00 17 27
Norm Hunt Tango Nacra 4.5? 412 88 DNF 0:00:00 17 38
James Fraser iCat Nacra 4.5 1366 88 DNF 0:00:00 17 29
Craig Mitchell Double Trouble Nacra 4.5 364 88 DNF 0:00:00 17 80

2013 Regatta D Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Nick Drapes NicNac Nacra 5.8 1450 72.5 0:59:59 1:22:44 1 18
Bruce Woodward Mighty Mouse Taipan 4.9 cat 139 76.5 1:04:58 1:24:55 2 16
Murray Petersen Concept 2 Hobie 16 113703 81.5 1:09:15 1:24:58 3 37
Bruce Potter Venom Nacra 5.8 1666 72.5 1:01:54 1:25:23 4 9
Lou Zylstra Pure Magic A A Class AUS919 70.5 1:00:28 1:25:46 5 33
Brian Bedford In the Rhythm Nacra 16 sq 325 79.5 1:08:18 1:25:55 6 34
Peter Bradbury NRG A Class AUS934 70.5 1:01:49 1:27:41 7 31
David Stephens Copacabana Hobie 16 108537 81.5 1:13:42 1:30:26 8 41
Bradley Kroning Phantom Menace Nacra 5.8 1636 72.5 1:05:40 1:30:34 9 30
Bruce Tardrew Master Yoda Hobie 16 112112 82.5 1:14:44 1:30:35 10 45
Craig Fraser Bandit Nacra 5.8 1668 72.5 1:05:51 1:30:50 11 20
Mike Jefferys Bob Hobie 18 14685 78 1:13:29 1:34:13 12 51
Paul Bennett Red Belly Black Hobie 16 111792 81.5 1:16:53 1:34:20 13 60
Scott Sandilands Truckin Nacra 5.8 1664 72.5 1:12:18 1:39:43 14 40
Colin Bilston Scat Cat Nacra 5.9 1342 72.5 1:14:27 1:42:41 15 58
Roy Craven tba Nacra F16 7 71.5 1:15:46 1:45:58 16 71
Robert Purnell Freedom Seeker Nacra 5.0 1905 81 DNS 0:00:00 19 79
Paul Hebinger Kermit Nacra 5.8 1657 72.5 DNF 0:00:00 19 54

2013 Regatta B Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
David Milway Leopard Rock Enterprise 22380 118 0:36:35 0:31:00 1 7
Craig Gray Grey Ghost Laser ACG3 113 0:37:06 0:32:50 2 7
Nigel Statham No name Laser 8992 113 0:37:38 0:33:18 3 10
Jack Fifoot Sparrow Laser 4.7 114358 122 0:44:20 0:36:20 4 18
Joshua Kroning Even Flow Laser 4.7 137519 122 DNF 0:00:00 6 27

2013 Regatta T Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
John Woods Tri 2 Find Us Corsair 24 375 99 0:20:15 0:20:27 1 5
David Cook Rufus Status 580 TBA 116 0:36:00 0:31:02 2 7

2013 Regatta A Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Alex Gray 5th Star Sabot 3640 160 0:32:10 0:20:06 1 4
Charlie Gray Grey Ocean Sabot 3538 160 0:32:37 0:20:23 2 8