Competition Results for 13/01/2013

2013 Regatta C Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Jim Cox IQ Arrow 1639 92 1:00:03 1:05:16 1 9
David English Status Quo Arrow 1605 92 1:01:14 1:06:33 2 14
James Fraser iCat Nacra 4.5 1366 88 1:00:25 1:08:39 3 32
Jacqueline Heap Aguila Nacra 4.5 308 88 1:00:47 1:09:04 4 31
David Bowler Poetry in Mocean Nacra 4.5 344 88 1:00:53 1:09:11 5 71
David Madden Zapper Mosquito 1724 84 1:02:08 1:13:58 6 57
Chris Shannon The Other Lady Paper Tiger 2920 91.5 1:10:01 1:16:31 7 22
Norm Hunt Tango Nacra 4.5? 412 88 1:10:49 1:20:28 8 46
Timothy Jackson Outer Limits Nacra 14 sq 177 84 1:08:46 1:21:52 9 48
Ross Church Lakehoppa Weta 326 84 1:09:36 1:22:51 10 45
Gary Fleming Tigger Paper Tiger 2314 91.5 1:21:38 1:29:13 11 46
Phil Ross 12 Bar Blues Nacra 14sq 12 84.5 1:17:33 1:31:47 12 54
Lucille Miller Blue Max Paper Tiger 1597 91.5 1:24:23 1:32:13 13 42
Craig Mitchell Double Trouble Nacra 4.5 364 88 DNF 0:00:00 17 97
Bob Rankin I Tri 2 Windrider 16 808 110 DNF 0:00:00 17 66
Jim Gilmour Ragged Glory Nacra 4.5 463 88 DNF 0:00:00 17 79

2013 Regatta D Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Bruce Potter Venom Nacra 5.8 1666 72.5 0:54:36 1:15:19 1 10
Bruce Woodward Mighty Mouse Taipan 4.9 cat 139 76.5 0:59:00 1:17:07 2 18
Nick Drapes NicNac Nacra 5.8 1450 72.5 0:58:15 1:20:21 3 21
Bruce Tardrew Master Yoda Hobie 16 112112 82.5 1:06:22 1:20:27 4 49
Murray Petersen Concept 2 Hobie 16 113703 81.5 1:05:57 1:20:55 5 42
Bradley Kroning Phantom Menace Nacra 5.8 1636 72.5 0:58:48 1:21:06 6 36
Lou Zylstra Pure Magic A A Class AUS919 70.5 0:57:52 1:22:05 7 40
Peter Bradbury NRG A Class AUS934 70.5 0:58:10 1:22:30 8 39
Brian Bedford In the Rhythm Nacra 16 sq 325 79.5 1:05:41 1:22:37 9 43
Paul Hebinger Kermit Nacra 5.8 1657 72.5 0:59:55 1:22:39 10 64
Scott Sandilands Truckin Nacra 5.8 1664 72.5 1:00:27 1:23:23 11 51
David Stephens Copacabana Hobie 16 108537 81.5 1:08:54 1:24:32 12 53
Craig Fraser Bandit Nacra 5.8 1668 72.5 1:01:51 1:25:19 13 33
Mike Jefferys Bob Hobie 18 14685 78 1:10:12 1:30:00 14 65
Paul Bennett Red Belly Black Hobie 16 111792 81.5 1:14:56 1:31:57 15 75
Roy Craven tba Nacra F16 7 71.5 1:10:15 1:38:15 16 87
Colin Bilston Scat Cat Nacra 5.9 1342 72.5 1:12:20 1:39:46 17 75

2013 Regatta B Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
David Milway Leopard Rock Enterprise 22380 118 1:03:23 0:53:43 1 8
Craig Gray Grey Ghost Laser ACG3 113 1:01:20 0:54:17 2 9
Jack Fifoot Sparrow Laser 4.7 114358 122 1:18:19 1:04:12 3 21
Nigel Statham No name Laser 8992 113 DSQ 0:00:00 6 16
Joshua Kroning Even Flow Laser 4.7 137519 122 DNS 0:00:00 6 33

2013 Regatta T Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
John Woods Tri 2 Find Us Corsair 24 375 99 0:45:13 0:45:40 1 6
David Cook Rufus Status 580 TBA 116 1:02:59 0:54:18 2 9

2013 Regatta A Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Alex Gray 5th Star Sabot 3640 160 0:46:04 0:28:48 1 5
Charlie Gray Grey Ocean Sabot 3538 160 0:50:56 0:31:50 2 10